STEINIGER | law firm
Advokátska kancelária a advokáti, ktorí chránia vaše práva, obchody, majetok, investície a financie. Poskytujeme právne služby a podnikateľské poradenstvo v Slovenskej a Českej republike, pričom sa zameriavame najmä na oblasť duševného vlastníctva, compliance, ochranu osobných údajov, moderné technológie, blockchain a kryptomeny.
ČLÁNKY AUTORA
Ak ešte váhate, či sa pustíte do ochrany svojho duševného vlastníctva, teraz je ten správny čas. Pokiaľ ide o registráciu ochrannej známky alebo inej formy duševného vlastníctva, napríklad patentov, dizajnov a odrôd rastlín, v súčasnosti je možné ušetriť na právnych poplatkoch za registráciu až do výšky 75%, maximálne do výšky 1000 Eur, vďaka Fondu pre MSP Ideas Powered for Business.
V tomto článku sa pozrieme na nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa súd republiky sťažnosťou spotrebiteľa vo veci porušenia práva na súdnu ochranu podľa čl. 36 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd.
V tomto článku sa bližšie pozrieme na rozsudok Všeobecného súdu vo veci T-663/19 Hasbro, Inc. proti Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo, ktorého predmetom bolo rozhodovanie o platnosti ochrannej známky „MONOPOLY“.
V tomto článku sa pozrieme na súdne rozhodnutie, v ktorom príslušný súd dospel k právnemu záveru, že zotrvanie zamestnanca v priestoroch pracoviska pri nesplnení zákonných podmienok výkonu práce nadčas nemožno považovať za prácu vykonávanú zamestnancom nadčas, za ktorú patrí zamestnancovi mzda.
Registrácia ochrannej známky v dnešných dňoch predstavuje stále rastúci trend a slovenské firmy či jednotlivci začínajú stále intenzívnejšie vnímať potrebu chrániť svoj biznis aj formou ochrany svojho označenia, prípadne označenia svojich produktov. Čo však v prípade, ak podľa Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky vami zvolené označenie nie je vhodné na to, aby získalo status ochrannej známky? Je možné presvedčiť úrad o opaku?
Darovali ste alebo ste darom nadobudli virtuálnu menu? Ak si myslíte, že sa týmto spôsobom nadobudnutia zbavíte povinnosti zdaňovania, v dnešnom článku tento mýtus vyvrátime. Či už ste fyzická alebo právnická osoba, či živnostník, prečítajte si pravidlá vzťahujúce sa na zdaňovanie nadobudnutej kryptomeny a zistite, kedy musíte dar v takejto podobe zdaniť.
Aktuálna situácia šíriaceho sa vírusu COVID-19 ovplyvnila ekonomiku krajiny, čo sa odráža aj na pomeroch v pracovnoprávnych vzťahoch. Či už ste zamestnávateľ, ktorý z určitých dôvodov potrebuje znižovať stav zamestnancov, alebo zamestnanec, ktorému hrozí výpoveď, pozrite sa na pravidlá, platné pre aktuálne prebiehajúcu mimoriadnu situáciu.
V pondelkových podvečerných hodinách predstavila Vláda SR plán uvoľňovania obmedzení prijatých v rámci ochrany krajiny a občanov pred koronavírusom COVID-19, ktorý pomenovali ako „niečo za niečo“. Ak aj vy spadáte pod niektorý z typov prevádzok, ktorých sa uvoľňovanie týka, samotné otvorenie prevádzky nestačí. Z modelu „niečo za niečo“ plynú povinnosti aj Vám.
Podnikatelia sa dočkajú ďalšej pomoci od štátu. V pondelok vláda schválila návrh nových opatrení – tzv. dočasnú ochranu podnikateľov. Na jednej strane stojí pomoc pre podnikateľov, na druhej výkričník pre všetkých zmluvných partnerov. Či už budete podnikateľom, ktorý o pomoc požiada, alebo veriteľom, ktorého sa nové dočasné pravidlá dotknú tiež, tieto informácie potrebujete poznať.
Dňa 14.apríla 2020 bola predstavená nová schéma pomoci zamestnávateľom či SZČO, ktorých postihla súčasná pandémia. Pomoci sa konečne dočkali aj veľké firmy, zamestnávatelia, pre ktorých bol zavedený tzv. kurzarbeit. O príspevok môže po novom požiadať aj jediný spoločník v s.r.o. či dohodár. V dnešnom článku vám prinášame kompletný model pomoci štátu zamestnávateľom, aby ste vedeli, ako pomôcť svojmu podnikaniu v čase pandémie koronavírusu.